Skrivnost gigantskih ruskih jagod
Lani so se prvič pojavile na ruskih tržnicah, letos pa tudi že v nekaterih evropskih državah - gre za jagode izjemne velikosti, kjer lahko samo en plod tehta 10 dag in več
Nobeno presenečenje ni, da ekstra velike jagode prihajajo iz Rusije. Da bi sadje iz Sibirije in še bolj oddaljenih krajev prišlo do Moskve, mora biti še posebej trpežno, zato je rusko sadje že po definiciji vsaj za 30 odstotkov večje od našega. Če pa pridelovalci za semena izbirajo samo največje in najboljše, pa lahko dobimo take velikane, kjer 10 jagod tehta več kot kilogram.
Ključno vprašanje je, ali so jagode velikanke škodljive?
S pesticidi in herbicidi ustavimo škodljivce, ne moremo pa vplivati na velikost plodu. Danes poznamo na trgu 247 vrst jagod, prva znana vrsta pa je vrsta Capron, ki so jo posebej za Ludvika XIV razvili na njegovih vrtovih. Francozi so potem več stoletij imeli primat med jagodami, leta 1885 pa so razvili vrsto Monophylla, ki jo poznamo še danes pod imenom "jagode iz Versaillesa". Novejše sorte (Flavorfest iz leta 2012, iz leta 2010 pa so Benicis in Mojave) so odpornejše na klimatske razmere, obrodijo vsakih 7 do 29 dni, plodovi pa so tudi do trikrat večji od klasičnih sort.
Od leta 1995 govorimo samo še o gensko spremenjenih sortah (GMO). Jagode Flavorest so tako nastale na kmetijskem ištitutu Beltsville v ZDA, največji uspeh pa je doslej uspel Jacquesu Marionnetu iz Francije, ki je s skupino sodelavcev leta 2003 razvil vrstoMatis, ki na eni rastlini obridu tudi več kot kilogram plodov.
Preberite več o jagodah ....
Komentarji
Objavite komentar